Keď som čírou náhodou objavila racan.blog, tak som bola priam unesená, že niekto sa zaoberá myšlienkou, ako je račianske nárečie. Toto bolo vlastne prvé, čo ma veľmi zaujalo. Keďže sme doma len tak rozprávali, tak som v tom momente začala rozmýšľať, či mi príde na um nejaké slovo, ktoré tam ešte nie je. Aj prišlo.
Našla som aj staré fotografie, ktoré pekne ukazujú, ako vyzerala nevesta a ženích na začiatku minulého storočia. Vybrala som zopár zaujímavých fotografií, ktoré editor môže použiť v budúcnosti, ako ukážky pri rôznych článkoch.
Zaujímavé bolo to, že som sa práve chystala na cestu do Rače, odkiaľ pochádzam, kde som sa narodila a prežila tam kus svojho života. Nebola to cesta, na ktorú by som sa špeciálne tešila. Jeden z hlavných dôvodov mojej cesty bol veľmi emocionálny, postarať sa o hroby mojej matky a mojich starých rodičov. Po citovej stránke mi to dalo zabrať, i keď vieme, že každý tam musí, ale rozhodvať o tom, ako má vyzerať pomník pre moju vlastnú mamu, bola trošku silná káva. Mala som milión myšlienok, ktoré mi prechádzali hlavou. Prídem sem ešte, raz, či dva razy?
Ťažko odpovedať, to sú silné emócie, a ten, kto nechal svojich blizkych na druhej polovici zemegule, určite vie, o čom hovorím.
No, ale teraz som už pár dní doma, kde sú moji najbližší, a to je Toronto, ktoré ja milujem. To som niekedy cítila k Bratislave, o ktorej, žiaľ, i keď speje k lepšiemu a má krásne obchody a nové pekné budovy, to už teraz nemôžem povedať, lebo všetko je iné, ale hlavne ľudia.
Súčasne by som chcela nadviazať na myšlienky Ivana Žitného, kde opisuje v krátkosti, ale pekne, jeho návštevu v Kanade. Veľmi som sa potešila, že tak pekne hovorí o tejto krajine, ktorá si to zaslúži. Pretože mne sa veľmi často stalo v Rači, že niektorí ľudia sa so mnou len preto chceli stretnúť, aby mi mohli povedať, že všetko zlé ide od nás, od bezdomovcov až po graffiti, či vraždy, filmy atď.
No, je veľmi príjemné, keď sa niekto za krátku dobu návštevy Kanady vyjadrí, že ako tu všetko perfektne funguje v tej Kanade. Taktiež to povedal aj o Amerike - že nevedia povedať, že sa niečo nedá. Perfekt, pravda, veľmi pekne vystihnuté.
Z toho dôvodu chcem opísať tento krátky príbeh.
Sedela som v malej príjemnej reštaurácii v Rači (vo výhone), vonku, v tieni stromov. K ďalšiemu stolu prišli dvaja páni - slovenskí podnikatelia - to bolo vidno. Stôl bol veľmi blízko, aj keď som nechcela, som počula, čo ma veľmi „vytočilo“, ako hovoríte teraz doma (to predtým nebolo).
Jeden hovori - „... prečo nie, všetko môžeme urobiť, veď keby ste vedeli, čo som ja videl a čo som všetko prešiel aj v tej Amerike. My, Slováci, my to dokážeme jednou rukou... keď to takí sprostí Američania môžu, tak my absolútne! Veď ste ešte nevideli sprostejších ľudí, ako sú Američania... najsprostejší národ na svete!“
No, mala som dosť.
Priniesla mi čašníčka polievku a druhé jedlo som si dala zabaliť, pretože som mala po chuti a nechcela som viac počuť toho podnikateľa, aký je múdry. Predpokladám, že cestoval v Bussiness Class v lietadle, keď išiel brať rozumy do tej Ameriky, pretože patril medzi tých chudších, asi 150 kg, čiže do Economy Class by sa nezmestil.
No radšej skončím, lebo nechcem ísť už v tejto téme ďalej, ale verím, že sa k tomu dostanem ešte inokedy.
No, nechcem sa zaoberať len negatívnymi poznatkami, je veľa pekných spomienok a skúseností, s ktorými by som sa rada podelila s tými, čo majú záujem poznať aj život iných ľudí.
Postrehy (nielen) spoza veľkej mláky napísala Viktoria z Toronta
© Viktoria z Toronta
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Obsah tohto blogu je systemizovaný a doplňovaný na blogu
Komentáre
Stastna to zena!
genialny debil
USA
Dano, tvoje poznatky beriem
Iste by bolo zaujímavé vedieť, z akých oblastí USA pochádzali ľudia, s ktorými si sa stretal (časť z nich zrejme z Texasu, iní asi nie), aký bol ich sociálny a ekonomický status, na akej univerzite študovali zmienení študenti atď. atď. Ničmenej, viem si predstaviť, že v mnohých smeroch sú Američania, s ktorými si sa stretal, menej rozhľadení než Európania, no nepredpokladám, že je to znak ich „sprostosti“, skôr ide zrejme o nezáujem. Izolacionizmus Američanov, ich sebastrednosť je známa a do značnej miery aj pochopiteľná, no ani jeden z týchto fenoménov spolu s (dajme tomu) menšou rozhľadenosťou zďaleka neznamená, že Američania sú za hlupákov a my za tých múdrych.
Možno by bolo rozumnejšie, keby sme sa namiesto posmechu zo „sprostosti“ Američanov pokúsili pochopiť, v čom to je, že v Amerike fungujú veci, ktoré u nás zlyhávajú, že veľmi úspešní sú v oblastiach (veda, IT, úroveň spoločenskej infraštruktúry a administratívy, ...), kde my dosahujeme sotva priemer...
Dano s kym si sa to stretal?
Ked so sa raz pokusal vysvetlovat istej Cinanke, kde je Slovensko, upresnil som,ze je to v strednej Europe. Ona sa ma spytala "A kde je Europa?" Musim ale priznat,ze sa velmi zaujimala o nasu krajinu a ked prislo na pocet obyvatelov Slovenska ma zarazila konstatovanim,ved to je menej ako ma hlavne mesto nasho maleho kantonu.
P.S. Racan ocenujem zaujimave clanky a dakujem.
Ale to je presne ono.
usa nie je kanada ani slovensko a vice versa..
Odbornikovi na Kanadu
Absolutne nevies o com Kanada je a mam taky pocit,ze si asi neziskal dostatocny pocet bodov na legalne vystahovanie. No co, ked nemozem dosiahnut na strapec, vsade vykrikujem,ze hrozno je kysele.
Dano
Ak by zostali pri tvrdení, že aj my Slováci máme na to, aby sme vytvorili fungujúce spoločenstvo, bolo by to ok, no odvodzovať tento poznatok z hanobenia iného národa pokladám za neprijateľné. Je rozdiel, či poviem „a čo sme my sprostejší než oni?“ alebo „však oni sú najsprostejší národ na svete“.
Ďalej: neviem, z akých štatistík čerpáš poznatok, že v priemernom IQ a iných parametroch sú Američania dokázateľne horší než Slováci. A aj keby si takými štatistikami disponoval, prečo si myslíš, že o úspešnosti spoločenstva rozhoduje priemerné IQ jeho príslušníkov? Možno je to omnoho viac o kvalite elity národa. A obávam sa, že v tomto smere (ak budeme porovnávať napríklad vedecké, ekonomické a politické elity) ťaháme za výrazne kratší koniec.
Súhlasím s tebou, že niet dôvodu, prečo by sa Slováci v budúcnosti nemali mať tak dobre, ako Američania, Nemci, Dáni, Nóri a pod. Chce to „len“ zmeniť tých „pár“ vecí, čo si zmienil (informatizácia, odstránenie korupcie, prospechárstva, byrokracie, nič nerobenia, rozkrádania, ...) a možno ešte aj ďalších záležitostí, a čakajú nás svetlé zajtrajšky. Nezdielam tvoj optimizmus, že na to stačí generačná obmena... tu sa potýkame s hlboko zakorenenými kultúrnymi vzorcami (napr. korupcia a prospechárstvo), ktoré sa veľmi úspešne prenášajú z generácie na generáciu a menia sa len pomaly a ťažko, takže zmena môže trvať aj niekoľko generácií.
neznalec
Nemyslím si, že emigrácia je o zbabelosti. Podľa môjho názoru rozhodnutie emigrovať je obvykle pragmatickou reakciou napríklad na poznanie, že pomery v spoločenstve, do ktorého si sa narodil, nie sú kompatibilné s tvojimi hodnotami a presvedčeniami, a že tie pomery jednoducho nemáš šancu alebo nedokážeš zmeniť. To bol, myslím si, väčšinou dôvod odchodu ľudí z totalitného Československa.
USA
Dano, tu nešlo o sebavedomie, ale o elementárnu slušnosť
V poriadku
?
miso, nerozumiem, čomu nerozumieš
Pochybujem, že v debatách na blogoch sa niekto snaží ukázať, že sa vie vyjadriť.
A už vôbec si nemyslím, že chuj z toho...
dano
Suhlasim
Diskuzné príspevky o Amerike ...